Widoki dawnego Strzelina i okolic

Towarszystwo Wzgórz Strzelińskich oddaje Państwu album, pierwszą własną edycję. Dawny Strzelin, którego relikty oglądamy współcześnie. Łatwiej wyliczyć to wszystko co pozostało ze świetności miasta, niż to co unicestwiono. Zniknęły całe kwartały budynków. Najlepiej zachował się układ ulic. I chociaż, wydawać by się mogło, że place i ulice, to wieczne elementy infrastruktury miejskiej, dzieje Strzelina temu zaprzeczają. Z mapy miasta ubyło kilka ulic, kilka innych pozostawiono z zerwaną nawierzchnią kostki granitowej. Jeśli w totalnę ruinę miasto zamieniła wojna, to psucie przejrzystego, średniowiecznego układu ulic zawdzięczamy powojennym rządom niekompetentnych władz miejskich.

Nie ma już ulic: Starowrocławskiej, Piekarskiej, Śšw. Mikołaja, czy Wąskiej. W miejscu dawnych, renesansowych, przyrynkowych kamieniczek wyrosły w latach siedemdziesiątych „blokowiska”. Cała północna pierzeja Rynku świeci pustką i straszy tymczasowymi pawilonami handlowymi.

Brzydota, marazm, brak pomysłów ?

Jeżeli Państwo sięgniecie po album, do czego serdecznie zachęcamy, ujrzycie miasto i najbliższą okolicę, jakie jawiły się przed przeszło pół wiekiem mieszkającym tu ludziom. Być może doznacie odwrotnego do znanego z bajek … Zamykam oczy … Nie do wiary … Potem spoglądamy za okno … Tak, tak. Piękna królewna przekształciła się w kopciuszka, a baśniowy królewicz w żabę.

I może ogarnie Państwa smutek, że otaczająca rzeczywistość to nie ta z albumu … A, być może, zatli się potrzeba przywrócenia tamtego piękna, może pobudzi wyobraźnię do działań innych, może śmielszych, może piękniejszych ? …

Dlatego prosimy Państwa, szczególnie Strzelinian. Co możecie zrobić dla miasta – zróbcie. Przecież robicie to dla Siebie !

TWS

Tagi: ,

Comments are closed.